MEŞHUR HELVACILARDA YEDİĞİNİZ BİREBİR ÖLÇÜLÜ HELVANIN AYNISI

Macun Kıvamında İrmik Helvası

MALZEMELER
2 bardak irmik /ince irmik kullandım (normal Türk irmiği kullanırsanız süt oranını mutlaka 4 bardağa çıkarın)
1 buçuk bardak şeker
80 gr tereyağı
1 çay bardağı sıvı yağ / 125 ml
2 su bardağı süt
2-3 avuç kırık ceviz

Videolu Tarifi;

HAZIRLANIŞI
Öncelikle irmik helvası için 80 gr tereyağı mı tencerenin içerisine alıyorum. 120 mililitrelik 1 çay bardağı ile toplamda 1 çay bardağı sıvı yağ üzerine alıyorum ve ocağın altını yakıp yağları eritmeye başlıyoruz. Yağlarım tamamen eridiğinde içerisine 2 su bardağı irmik kullanıyorum. 200 mililitre lik bardak kullandım. 2 su bardağı irmiği mi içerisine aldım 2-3 dakika kavurdum Ve 1-2 avuç kadar ceviz içini ilave ettim.

Ardından orta ateşte hiç bırakmadan helvamı sürekli kavuruyorum. Rengi tamamen dönünceye kadar kavurma işlemine devam edeceğim. Ocağın altını tamamen kısarak toplamda 2 su bardağı sütü mü içerisinde yavaş adımlarla dikkatli adımlarla ekliyorum. Çünkü birden tencere çok sıcak olduğu için harlı olduğu için sütü de eklediğinizde birden böyle 1 fokurdamaya 1 sıçrama yaşayabiliyorsunuz.

Sütü iyice çektikten sonra ben en son şekerini ilave ediyorum. 1,5 su bardağı şeker ilave ettim.
Burada kesinlikle şekerin tamamen eridiğinde emin olmalısınız. Bakın cevizleri de çok güzel. Tam rengine geldi 2-3 dakika kavurdum ve bu 2-3 dakika sonra cevizini ilave ettim.
İrmik helvanın şekeri de tamamen eridi ve macun kıvamına geldi. Hemen bir servis kâsesine alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu